Na této stránce budeme publikovat časté dotazy chovatelů a odpovědi na ně od zkušeného veterináře.

Máte dotaz ke kastraci? Prosím odešlete jej pomocí formuláře níže. Odpovíme vám na něj MVDr. Samuel Evinic. Váš dotaz s odpovědí také přidáme na tuto stránku, takže pomůžete ostatním.

Je pro fenu lepší antikoncepční injekce anebo kastrace?

Antikoncepční preparáty mají poměrně časté nežádoucí účinky a jejich aplikace se musí opakovat, protože potlačují pouze jedno hárání. Naopak chirurgická kastrace je standardní zákrok s minimálními nežádoucími účinky. Pokud není fena určena k chovu a štěňata jsou nežádoucí, je chirurgická kastrace jednoznačně lepší volbou.

Změní se povaha psa po kastraci?

Obecně jsou kastrovaná zvířata klidnější a přítulnější. Dominantně agresivní pes se po kastraci zklidní. Ale psovi, u kterého je agrese vyvolaná strachem, kastrace rozhodně nepomůže. Kastrace obecně snižuje pohlavní pud na minimum- a často vyřeší u psů i útěky z domova.

Je kastrace bolestivá?

Kastrace je relativně jednoduchý zákrok, během něhož zvíře necítí žádnou bolest, neboť se provádí v anestézii. Po zákroku dostávají všechny zvířata analgetika injekčně. Jelikož u samců je kastrace méně invazivní, podávají se jim léky pouze po dobu jednoho dne. Fenky dostávají analgetika po dobu tří dnů, aby se zotavily co možná nejrychleji. Rekonvalescence psů i fen po kastraci je mnohem rychlejší jako rekonvalescence u lidí po břišních operacích. Většina zvířat se 3 dny po operaci tváří jakoby žádnou operaci nepodstoupili.

Jak pečovat o mazlíčka po kastraci?

Ačkoli je kastrace poměrně jednoduchý zákrok a většina zvířat je již pár dní po operaci zcela v pořádku, je rozdíl mezi kastrací psů a fen. U psů jde o jednodušší zákrok, tudíž jim postačí jeden den rekonvalescence. U fen je to zpravidla více dní (zhruba tři).

S tím souvisí i to, že u psů se podává méně analgetik. Viz předchozí otázka a odpověď.


Otázka: Dobrý den chtěl bych slyšet váš názor.Máme jedenáctiletého ohaře a prorustaly mu naké cysty až mu kapala s pindika krev dostal naké prášky které zabraly,ale působí jen půl roku a řešením je prý kastrace.Vzhledem k tomu že se mu teď udělal malý nádor na víčku který se musí odstranit a když už bude úspaný tak by se prý udělala rovnou i ta kastrace.Je to dobré řešení?jinak je pes v dobré kondici.Děkuji za radu

Odpověď: Jestli je pes v dobré zdravotní kondici, která umožňuje anestézii (musí posoudit ošetřující lékař), tak bych Vám zákrok doporučile.


Otázka: Prosím o radu, zda je vhodná kastrace 6,5 letého Jack ressell teriéra. Velmi dominantní, útočí na psy, nemá rád děti. Každá procházka je vyčerpávající, musím mít oči “ i vzadu“?

Odpověď: Pokud je hlavním problémem psa dominantní agrese, tak kastrace by měla jeho dominantní chování zlepšit. Doporučil bych Vám ale kromě kastrace absolvovat konzultaci u psího psychologa nebo trenéra.


Kastrace psa diskuze a poradna
4 (80%) 1 vote