Veterinář Praha

Na této stránce budeme publikovat časté dotazy chovatelů a odpovědi na ně od zkušeného veterináře.

Máte dotaz ke kastraci? Prosím odešlete jej pomocí tohoto formuláře níže. Odpovíme vám na něj MVDr. Samuel Evinic. Váš dotaz s odpovědí také přidáme na tuto stránku, takže pomůžete ostatním.

Je pro fenu lepší antikoncepční injekce anebo kastrace?

Antikoncepční preparáty mají poměrně časté nežádoucí účinky a jejich aplikace se musí opakovat, protože potlačují pouze jedno hárání. Naopak chirurgická kastrace je standardní zákrok s minimálními nežádoucími účinky. Pokud není fena určena k chovu a štěňata jsou nežádoucí, je chirurgická kastrace jednoznačně lepší volbou.

Změní se povaha psa po kastraci?

Obecně jsou kastrovaná zvířata klidnější a přítulnější. Dominantně agresivní pes se po kastraci zklidní. Ale psovi, u kterého je agrese vyvolaná strachem, kastrace rozhodně nepomůže. Kastrace obecně snižuje pohlavní pud na minimum- a často vyřeší u psů i útěky z domova.

Je kastrace bolestivá?

Kastrace je relativně jednoduchý zákrok, během něhož zvíře necítí žádnou bolest, neboť se provádí v anestézii. Po zákroku dostávají všechny zvířata analgetika injekčně. Jelikož u samců je kastrace méně invazivní, podávají se jim léky pouze po dobu jednoho dne. Fenky dostávají analgetika po dobu tří dnů, aby se zotavily co možná nejrychleji. Rekonvalescence psů i fen po kastraci je mnohem rychlejší jako rekonvalescence u lidí po břišních operacích. Většina zvířat se 3 dny po operaci tváří jakoby žádnou operaci nepodstoupili.

Jak pečovat o mazlíčka po kastraci?

Ačkoli je kastrace poměrně jednoduchý zákrok a většina zvířat je již pár dní po operaci zcela v pořádku, je rozdíl mezi kastrací psů a fen. U psů jde o jednodušší zákrok, tudíž jim postačí jeden den rekonvalescence. U fen je to zpravidla více dní (zhruba tři).

S tím souvisí i to, že u psů se podává méně analgetik. Viz předchozí otázka a odpověď.

Formulář

Otázky návštěvníků webu


Otázka: Dobrý den,rád bych věděl zda by kastrace pomohla našemu psovi.(a taky nám)Je to tříletý kříženec am.staforda a pitbula.Vnuk ho přinesl z nějaké množírny když mu byl asi měsíc.Vypiplali jsme ho a veterinář říkal,že jsme mu zachránili život.Všechny doma bezmezně miluje,ale když vidí někoho cizího nebo jiného psa,tak nastane peklo.Je trochu rozmazlený a tvrdohlavý ale ta agrese je hrozná. Děkuji Jan Jonák

Odpověď: Dobrý den,
kastrace obecně může pomoct s problematikou dominantní agrese. O její vhodnosti bych doporučil pohovořit s odborníkem na poruchy chování psů.


Otázka: Dobry den,mam dotaz ohledne kastrace fenecky osmilete Chivavy zda je v tomto veku jeste vhodna.Co se tyce zdravotnichp problemu tak pejsek zadne nema,ale ma silny prubeh falesneho brezi kdy ma tendence se schovavat a pri pokusu ji premistit nebo pri chlazeni ceciku ktere ji delame ma tendenci nas kousat a vrcet a jinak take poknoravat .Takze z techto duvodu uvazujeme o kastraci ale mame obavy abychom ji zbytecne netrapily.Dekuji za odpoved.

Odpověď: Dobrý den,
problém s falešnou březostí kastrace jednoznačně vyřeší. Vhodnost kastrace u 8 leté fenky by měl posoudit ošetřující veterinář.


Otázka: Dobrý den,uvažujeme o kastraci 6leteho pejska z důvodů agresivního chování, též neustáleho knuceni a vyti, jak za naší nepřítomnosti, tak i když jsme doma. Velmi nás to unavuje a sousedy ruší,stále si stěžují, nedivím se.Před několika měsíci měl náš pejsek záchvat, byla jsem svědkem, veterinarka podle příznaků a odběru krve určila dg.epilepsii.Jak je to v tomto případě,je možné provést kastraci? Děkuji za radu.Vašková Eva

Odpověď: Dobrý den, epilepsie nevylučuje kastraci. I pes s epilepsií se dá poměrně bezpečně uspat a provést kastraci.


Otázka: Dobrý den chtěl bych slyšet váš názor. Máme jedenáctiletého ohaře a prorustaly mu naké cysty až mu kapala s pindika krev dostal naké prášky které zabraly,ale působí jen půl roku a řešením je prý kastrace.Vzhledem k tomu že se mu teď udělal malý nádor na víčku který se musí odstranit a když už bude úspaný tak by se prý udělala rovnou i ta kastrace.Je to dobré řešení?jinak je pes v dobré kondici.Děkuji za radu

Odpověď: Jestli je pes v dobré zdravotní kondici, která umožňuje anestézii (musí posoudit ošetřující lékař), tak bych Vám zákrok doporučil.


Otázka: Prosím o radu, zda je vhodná kastrace 6,5 letého Jack ressell teriéra. Velmi dominantní, útočí na psy, nemá rád děti. Každá procházka je vyčerpávající, musím mít oči “ i vzadu“?

Odpověď: Pokud je hlavním problémem psa dominantní agrese, tak kastrace by měla jeho dominantní chování zlepšit. Doporučil bych Vám ale kromě kastrace absolvovat konzultaci u psího psychologa nebo trenéra.


Otázka: Dobrý den. Mám velké dilema,zda dát fenku kastrovat nebo ne. Je jí sedm let.Nebojíme se o oplodnění, hlídáme si ji dobře, ale při hárání má své dny, kdy by chtěla být oplodněna a je mi jí líto. Pravý čas jsme už prošvihli, i když nevím, jestli by to pro ni bylo štěstí. Zvěrolékařka nám doporučuje kastraci, ale zmínila se o podvázání vaječníků a nevím, jestli by to odstranilo problémy s falešnou březostí, kterou pokaždé trpí. Nejprve se chová, jako by byla těhotná, pak má falešnou březost a zase není normální, tak si myslíme, že by jí kastrace pomohla, ale nevíme, jakou zvolit. Prosím, odpovězte, děkuji moc.

Odpověď: Dobrý den, podvázání vaječníků není dnes akceptovatelnou alternativou kastrace. Při opakujících se falešných březostech je opravdu nejlepším řešením kastrace.


Otázka: Dobry den, mame stene 4 mesice civava pejsek. Chovatelka nam ho dala se slevou trimesicniho, ze zbyl, vsak zatajila, ze ma varlata v brise. Duvody proc slevu dava uvedla, ze ma dlouhy cumacek a velke usi… Veterinar doporucuje operaci nejdele do 2 let za 3.500,-Kc. Otazka zni – muze veterinar pri operacnim zakroku provest rovnou i kastraci v cene? Jaky vek doporucujete?

Odpověď: Dobrý den, kastraci nesestouplých varlat doporučuji kolem 1 roku života. Tahle operace je kastrace, ale varle se nachází v břiše místo v šourku.


Kastrace psa diskuze a poradna
3.7 (73.33%) 3 votes